zapalenie ucha u dziecka

Zapalenie ucha u dziecka. Leczenie i profilaktyka.

Czy Twoje dziecko często dotyka ucha i staje się rozdrażnione? Czy skarży się na częsty ból ucha? Prawdopodobnie jest to infekcja ucha środkowego zwana zapaleniem ucha. Występuje dość często w wieku dziecięcym, zwłaszcza u dzieci poniżej 5 roku życia. Jak ją wykryć i zapobiegać? 

Wiele czynników może powodować ból ucha u dzieci. Najczęściej jest to infekcja ucha środkowego, czyli części ucha znajdującej się za błoną bębenkową i komunikującej się z gardłem poprzez przewód Eustachiusza. U dzieci przewód Eustachiusza jest krótszy i bardziej poziomy, co sprzyja przedostawaniu się śluzu do ucha i może zablokować przewód. Powoduje to gromadzenie się śluzu lub płynu w uchu środkowym, sprzyjając rozwojowi wirusów i bakterii, które mogą wywołać zapalenie ucha.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma zapalenie ucha?

Jeśli dziecko jest już w stanie łatwo się wyrazić, możesz je zapytać, na czym polega jego dyskomfort, ale jeśli jest niemowlęciem lub jest bardzo małe, głównym objawem tej infekcji jest to, że może płakać więcej niż zwykle, być rozdrażnione i dużo dotykać ucha. W niektórych przypadkach może pojawić się ropa wypływająca z kanału słuchowego oraz brak apetytu. Po wykryciu tego objawu konieczna jest konsultacja z pediatrą oraz wizyta w ośrodku zdrowia w celu zbadania dziecka i ustalenia, czy jest to zapalenie ucha, czy inny problem. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jak leczy się zapalenie ucha u niemowląt i dzieci?

Leczenie zależy od rodzaju zapalenia ucha i wieku dziecka. Do niedawna antybiotyki były lekiem z wyboru w leczeniu zapalenia ucha u niemowląt, ale obecnie pediatrzy przepisują je tylko w niektórych przypadkach.

Większość zapaleń ucha ustępuje w ciągu 48 do 72 godzin od jego wystąpienia, ale ponieważ powoduje ono ból (często intensywny), zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak paracetamol i ibuprofen. Te leki muszą być przepisane przez pediatrę.

W zależności od wieku dziecka leczenie będzie inne.

  1. U dzieci poniżej 6 miesięcy: zwykle przepisuje się antybiotyki.
  2. U dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat: Aby przepisać leczenie, pediatra będzie musiał ocenić pacjenta i określić jego stan ogólny: inne objawy, czy ma wysoką gorączkę, czy uczęszcza do przedszkola itp. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola, ryzyko, że zapalenie ucha jest spowodowane bakteriami, jest większe.
  3. U dzieci powyżej 2 roku życia: Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę lub jest w złym stanie ogólnym, pediatra zwykle przepisuje antybiotyki, zwłaszcza jeśli z ucha sączy się wydzielina lub istnieje ryzyko, że stan zapalny przedziurawi błonę bębenkową. Z drugiej strony, jeśli stan ogólny dziecka jest dobry, najlepiej odczekać 48-72 godziny przed przepisaniem antybiotyków, ponieważ zapalenie ucha może się poprawić. 

Prawidłowe leczenie tej infekcji jest niezbędne, aby zapobiec rozwinięciu się u dziecka opornych bakterii, które mogą wywołać zapalenie ucha ponownie. Ta powtarzająca się infekcja jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha u niemowląt i dzieci?

  1. Nadmiar śluzu, który może przemieszczać się w dół przewodu Eustachiusza lub go zablokować.
  2. Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie lub zatłoczonych basenach.
  3. Używanie wacików do czyszczenia kanału słuchowego.
  4. Pozostawienie wilgoci w uszach.
  5. Narażenie na dym tytoniowy.
  6. Przeziębienia i infekcje dróg oddechowych.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha u dzieci i niemowląt?

  1. W razie potrzeby należy zakładać czepek pływacki lub zatyczki na basenie.
  2. Unikać wilgoci w uszach.
  3. Unikać wkładania do kanału słuchowego jakichkolwiek przedmiotów lub wacików. 
  4. Unikać dostania się wody do ucha podczas kąpieli.  
  5.  Ważne jest, aby nauczyć dziecko dmuchać smark w dół, aby go wydalić. Zapobiega to przedostawaniu się śluzu do ucha.

Podsumowanie.

Jeśli Twoje dziecko ma częsty ból ucha lub zapalenie ucha, zwróć uwagę na porę roku, w której to się dzieje. W ten sposób można podjąć niezbędne środki zapobiegawcze. Dzieci, u których występuje silne nagromadzenie śluzu, powtarzające się infekcje ucha lub głuchota, powinny zgłosić się do pediatry. Pamiętaj, że zabieranie dziecka na kontrole lekarskie może pomóc w zapobieganiu temu problemowi.

Anna Żelechowska

Renata Karwowska

Anna Żelechowska

+48 500 66 10 66

Renata Karwowska

+48 789 565 658

Scroll to Top