pediatra warszawa

Jak usunąć kleszcza:

  1. Za pomocą pęsety, kleszczyków lub plastikowego haczyka uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry (dostępne są również karty z wcięciem do usuwania kleszczy oraz specjalne pętle do tego celu).
  2. Powolnym ruchem okrężnym ciągnij kleszcza w kierunku prostopadłym do powierzchni skóry. Nie wyciskaj kleszcza ze skóry ani niczym go nie przypalaj.
    Pozostawienie aparatu gębowego lub odnóży w skórze nie jest groźne – może wywołać miejscowy odczyn zapalny skóry, ale nie zwiększa ryzyka przeniesienia chorób przenoszonych przez kleszcze (boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu).
  3. Pamiętaj! Kleszcza nie wolno smarować maściami ani polewać alkoholem – prowokuje to wymioty u kleszcza a tym samym zwiększa ryzyko przeniesienia boreliozy i kzm.
  4. Przemyj pozostałą po ukłuciu rankę środkiem dezynfekcyjnym i przyklej mały opatrunek.
  5. Po usunięcia kleszcza zazwyczaj nie jest potrzebna profilaktyczna antybiotykoterapia (wyjątkiem jest sytuacja wielokrotnego pokłucia przez kleszcze, kobiet w ciąży lub osób z niedoborami odporności na terenie endemicznym).
  6. W ciągu 30 dni po usunięciu kleszcza obserwuj miejsce po ukąszeniu – może pojawić się rumień wędrujący, który wymaga antybiotykoterapii. Jeśli pojawi się jakakolwiek zmiana na skórze w miejscu ukłucia obrysuj jej brzegi długopisem. O rumieniu wędrującym mówimy, gdy zmiana przekroczy średnicę 5cm i powiększa się pozostawiając centralne przebarwienie. Zmiany pojawiające się w ciągu 2 dni po ukłuciu i o średnicy mniejszej niż 5cm nie wskazują na boreliozę, a zwykle wynikają tylko z miejscowego odczynu zapalnego po ukłuciu. Szybkie usunięcie kleszcza minimalizuje ryzyko przeniesienia boreliozy – dopiero po ok. dobie bakterie wywołujące boreliozę dostają się z jelit kleszcza do organizmu człowieka. Niestety wirus kleszczowego zapalenia mózgu znajduje się w śliniankach kleszcza, dlatego można się nim zarazić już przy wkłuciu.

Jak uniknąć ukłucia kleszcza?
ubrania z długimi rękawami i nogawkami w jasnych kolorach – łatwiej będzie dostrzec kleszcza
nogawki wpuść w skarpetki
obuwie zakrywające stopę (także na spacery po trawie i leśnej ściółce)
używaj repelentów, najlepiej co 2-3 godziny
po spacerze dokładnie obejrzyj skórę dziecka
pod prysznicem przetrzyj ciało dziecka gąbką (usuniesz nimfy kleszczy, które są praktycznie niewidoczne, ale bardzo groźne – one również przenoszą choroby odkleszczowe, a dodatkowo znacznie szybciej przyczepiają się do skóry niż osobniki dorosłe)
porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym o szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (szczepienia przeciwko boreliozie nie są jeszcze dostępne)


Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu:
FSME Immun Junior – szczepienie podstawowe to 3 dawki podane w ciągu roku (1 dawka, 2 dawka 4 tygodnie po pierwszej, 3 dawka po 5-12 miesiącach). W przypadku konieczności szybkiego uodpornienia drugą dawkę można podać już po 14 dniach po dawce pierwszej.
Konieczne są dawki przypominające – pierwsza po 3 latach od zakończenia schematu podstawowego, kolejne co 5 lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anna Żelechowska

Renata Karwowska

Anna Żelechowska

+48 500 66 10 66

Renata Karwowska

+48 789 565 658

Scroll to Top